Nawigacja

Szuflady (nie)pamięci

Szuflady (nie)pamięci

SZUFLADY (NIE)PAMIĘCI to inicjatywa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Rady Osiedla Sołtysowice i parafii św. Alberta Wielkiego, mająca na celu wydobycie z niebytu zapomnianych dokumentów, fotografii i pamiątek dotyczących pracy przymusowej w wojennym Wrocławiu, szczególnie w kontekście niemieckiego obozu Burgweide.

Akcję zainaugurowano oficjalnie w przededniu 105. rocznicy odzyskania niepodległości, czyli w listopadzie 2023 roku. Data nie jest przypadkowa – to właśnie nad niemieckim obozem pracy Burgweide tuż po kapitulacji Festung Breslau zawisła uszyta potajemnie polska flaga, która uchodzi za pierwszą polską flagę w powojennym Wrocławiu — symbol wolności. Zachowana do dziś i eksponowana na wystawie 1000 lat Wrocławia w Muzeum Miejskim Wrocławia stanowi niezwykle cenną pamiątkę, będąc niemym świadkiem historii. Inicjatorzy akcji lioczą na to, że choć od zakończenia II wojny światowej minęło blisko 80 lat, to jeszcze da się odnaleźć nieznane dokumenty, zdjęcia i pamiątki, które pomogłyby w odtworzeniu dziejów pracy przymusowej w wojennym Wrocławiu, szczególnie zaś obozu Burgweide i osób w nim osadzonych.

Zajrzyj do szuflady i szafy z pamiątkami po dziadkach, rodzicach lub innych bliskich. Popytaj znajomych i sąsiadów.
Wspólnie odszukajmy wszystkich tych, którzy w czasie wojny trafili do obozu Burgweide.
Odnajdźmy tych, którzy jeszcze pamiętają pierwsze powojenne dekady i walkę o pamięć o obozie Burgweide i jego ofiarach.

Skontaktuj się z nami! burgweide@ipn.gov.pl

Projekt realizuje Odział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu wraz z Radą Osiedla Sołtysowice i parafią św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu.

Koordynator: Kamilla Jasińska, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu

 

do góry