Nawigacja

Znaki pamięci

Znaki pamięci o niemieckim obozie Burgweide

Niemiecki obóz przejściowy i obóz pracy Burgweide bardzo mocno zapisał się w pamięci wielu powojennych wrocławian, dlatego nie może dziwić fakt, że idea upamiętnienia jego ofiar zrodziła się już w pierwszych latach po II wojnie światowej. Dawne znaki pamięci uległy przeobrażeniu, a do nich w ostatnim czasie dołączyły nowe.

  • Plan rozmieszczenia na terenie poobozowym i w najbliższej okolicy znaków pamięci o niemieckim obozie przejściowym i obozie pracy Burgweide. Oprac. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu

O upamiętnienie ofiar niemieckiego obozu Burgweide starali się przede wszystkim byli polscy robotnicy przymusowi, których wielu po wojnie zamieszkało w podwrocławskiej wsi Sołtysowice, gdzie mieścił się obóz. W granice administracyjne Wrocławia miejscowość tę włączono w 1951 roku. Nim byli polscy robotnicy przymusowi zrzeszyli się w Klubie Ludzi ze Znakiem P (działającym od 1969 roku jako sekcja Towarzystwa Miłośników Wrocławia) oraz w Stowarzyszeniu Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę (istniejącym od 1988 roku), to przez lata zbierali relacje, dokumenty i pamiątki. Z troską zabiegali o godne upamiętnienie obozu Burgweide i tysięcy osób doświadczonych tragedią pracy przymusowej w trakcie II wojny światowej. Wyrosłe z potrzeby serca obecne na terenie Wrocławia znaki pamięci są nie tylko uhonorowaniem i dziękczynieniem, ale także przestrogą oraz swoistą lekcją historii. Pokazują, że należy pamiętać, ale przede wszystkim uczą, że nie wolno zapomnieć.

Pomnik ofiar obozu Burgweide 

Pamiątkowa cegiełka

Pamiątkowy krzyż 

 

Kamilla Jasińska
Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej
IPN we Wrocławiu

do góry