Nawigacja

Wydarzenia

Wydarzenia odbywające się w ramach projektu #BURGWEIDE

Od połowy 2023 roku Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu prowadzi intensywne działania zmierzające do opowiedzenia wrocławianom (i nie tylko) historii niemieckiego obozu przejściowego i obozu pracy przymusowej Burgweide. Pracom badawczym towarzyszą działania o charakterze memoratywnym oraz popularyzatorskim.

 

ROK 2024

 

Wystawa o niemieckim obozie Burgweide trafiła na Sołtysowice. Zaproszenie na oprowadzanie kuratorskie – 10 kwietnia 2024 roku

Przez dwa miesiące – cały kwiecień i maj 2024 roku – wystawa planszowa poświęcona niemieckiemu obozi przejściowemu i obozowi pracy Burgweide prezentowana będzie przy kościele pw. św. Alberta Wielkiego przy ulicy Redyckiej na Sołtysowicach. W tym czasie przynajmniej dwukrotnie odbędzie się oprowadzanie kuratorskie. Pierwsze zaplanowano na sobotę 13 kwietnia o godz. 16.00, drugie – na czwartek 25 kwietnia o godz. 17.00. Każdorazowo spotkanie przy wystawie, która prezentowana jest za kościołem. Wstęp na oba spotkania wolny. 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT

 


 

Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Oddziałem IPN we Wrocławiu a Towarzystwem Miłośników Wrocławia – Wrocław, 6 marca 2024 roku

Realizacja wspólnych przedsięwzięć dotyczących badania i popularyzowania dziejów Wrocławia to główny przedmiot nowo zawartego porozumienia o współpracy pomiędzy Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu a Towarzystwem Miłośników Wrocławia. W środę 6 marca, w legendarnej siedzibie Towarzystwa, czyli w kamieniczce „Małgosia”, porozumienie podpisali Zbigniew Magdziarz – prezes Towarzystwa, oraz dr hab. Kamil Dworaczek – dyrektor wrocławskiego IPN. W ramach porozumienia podejmowane będą m.in. inicjatywy dotyczące obozu Burgweide.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT

 


 

Wykład o niemieckim obozie przejściowym i pracy Burgweide (zaproszenie) – Wrocław, 1 lutego 2024 roku

Wykład z bogato ilustrowaną prezentacją Kamilli Jasińskiej, połączony z kuratorskim oprowadzaniem po przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu wystawie prezentowanej w kamieniczce Małgosia, czyli w siedzibie Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Prelekcja ta była jedną z kilku, jakie odbyły się w styczniu, lutym i marcu 2014 roku, czyli w czasie, gdy planszowa część ekspozycji prezentowana była w Rynku oraz na placu przed Dworcem Głównym. 

ZAPROSZENIE NA PRELEKCJĘ

 


Otwarcie wystawy o niemieckim obozie pracy Burgweide oraz premiera książki – Wrocław, 19 stycznia 2024 roku

Dnia 19 stycznia 2024 roku na wrocławskim Rynku odbyła się inauguracja wystawy poświęconej niemieckiemu obozowi przejściowemu i obozowi pracy Burgweide. Organizatorem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu we współpracy z Towarzystwem Miłośników Wrocławia. Inauguracji towarzyszyła premiera książki na ten sam temat, w której zawarto niepublikowane dotąd fakty i zdjęcia. Uzupełnieniem wystawy planszowej jest niewielka wystawa eksponatowa prezentowana w kamieniczce Małgosia. 

RELACJA Z TEGO WYDARZENIA


 

Zaproszenie na otwarcie wystawy o niemieckim obozie pracy Burgweide oraz premiera książki – Wrocław, 5 stycznia 2024 roku

Od piątku 19 stycznia na wrocławskim Rynku prezentowana będzie wystawa planszowa „Burgweide – niemiecki obóz przejściowy i obóz pracy. Miejsce, ludzie, pamięć”. Jej uroczyste otwarcie połączone z kuratorskim oprowadzaniem po eksponatowej części ekspozycji odbędzie się w piątek 19 stycznia o godz. 13.00.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT


 

 

ROK 2023

 

"Pierwsza wrocławska biało-czerwona" – prezentacja Kamilli Jasińskiej (zaproszenie) – Wrocław, 19 listopada 2023

19 listopada 2023 o godzinie 16:30 w Parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu na Osiedlu Sołtysowice odbędzie się prezentacja dotycząca historii polskiej flagi znad niemieckiego obozu Burgweide na terenie obecnego osiedla Sołtysowice we Wrocławiu. Wstęp wolny, zapraszamy!

WIĘCEJ NA TEN TEMAT


 

Inauguracja akcji SZUFLADY (NIE)PAMIĘCI – 9 listopada 2023 roku

SZUFLADY (NIE)PAMIĘCI to nowa inicjatywa wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Rady Osiedla Sołtysowice i parafii św. Alberta Wielkiego, mająca na celu wydobycie z niebytu zapomnianych dokumentów, fotografii i pamiątek dotyczących pracy przymusowej w wojennym Wrocławiu, szczególnie w kontekście obozu Burgweide. Akcję zainaugurowano oficjalnie w przededniu 105. rocznicy odzyskania niepodległości, czyli w listopadzie 2023 roku. 

WIĘCEJ NA TEN TEMAT

 


 

RELACJA:

Sołtysowicki weekend pamięci o ofiarach niemieckiego obozu Burgweide – 2–4 listopada 2023 roku

Wykłady i prezentacje o obozie Burgweide, spacer przez osiedle i zwiedzanie Cmentarza Żołnierzy Polskich oraz symboliczne odsłonięcie pamiątkowego krzyża z obozu Burgweide – to tylko niektóre z wydarzeń, jakie stały się częścią zorganizowanego w dniach od 2 do 4 listopada 2023 roku sołtysowickiego weekendu pamięci o ofiarach niemieckiego obozu Burgweide. Wydarzenie przygotował wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Radą Osiedla Sołtysowice i parafią św. Alberta Wielkiego.

RELACJA Z TEGO WYDARZENIA

 


 

ZAPROSZENIE:

Sołtysowicki weekend pamięci o ofiarach niemieckiego obozu Burgweide – 2–4 listopada 2023 roku

Zapraszamy na sołtysowicki dzień weekend pamięci o ofiarach niemieckiego obozu Burgweide. W ramach tych dni zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, w tym spacer po Cmentarzu Żołnierzy Polskich w ramach wykładu "tajemnice budowy polskiej nekropolii wojennej". Kulminacyjnym punktem "weekendu" będzie światełko pamięci o ofiarach obozu Burgweide – odsłonięcie odrestaurowanego pamiątkowego krzyża z obozu Burgweide.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT

 


 

RELACJA:

Odsłonięcie pomnika na terenie byłego niemieckiego obozu Burgweide – 11 września 2023 roku

11 września 2023 w obecności przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej oraz Urzędu Miejskiego Wrocławia odsłonięto ponownie pamiątkowy głaz. To monument upamiętniający robotników przymusowych z obozu pracy Burgweide, który w sierpniu przetransportowany został na historyczne miejsce. Dziś stoi tam, gdzie w czasie wojny mieścił się największy obóz pracy przymusowej w okolicach Wrocławia.

RELACJA Z TEGO WYDARZENIA

 


 

RELACJA:

Pomnik ofiar obozu Burgweide trafił w nowe miejsce – 16 sierpnia 2023 roku

Ponad cztery tony wagi, 55 lat dawania świadectwa i trwająca trzy godziny operacja przeniesienia pomnika w nowe miejsce. Tak w skrócie można podsumować wspólne działanie władz miejskich Wrocławia, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Dnia 16 sierpnia 2023 roku pomnik ofiar obozu Burgweide stanął w nowym miejscu.

RELACJA Z TEGO WYDARZENIA

 


 

RELACJA:

Burgweide odkopany spod śmieci, czyli sprzątanie terenu byłego obozu pracy – 17 czerwca 2023 roku

„Wielkie sprzątanie z historią w tle” stanowiło pierwszą odsłonę działań wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zmierzających do opowiedzenia wrocławianom (i nie tylko) historii niemieckiego obozu przejściowego i obozu pracy przymusowej Burgweide. Akcję sprzątania fragmentu terenu dawnego obozu pracy zorganizował wrocławski oddział IPN we współpracy z Radą Osiedla Sołtysowice oraz Miejską Biblioteką Publiczną nr 19, która znajduje się na terenie poobozowym. Wielkie sprzątanie odbyło się w sobotę 17 czerwca 2023 roku.

RELACJA Z TEGO WYDARZENIA


Kamilla Jasińska
Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej
IPN we Wrocławiu

do góry